Hatsmechanizmus
A feromonok olyan vegyi anyagok,melyek tudat alatt rezhet jeleket kzvettenek az ellenkez nemek fel.A feromon ltal keltett jeleket egy az orr belsejben kb. 7-7.5 cm-re elhelyezked szerv rzkeli.A feromon hatsra az ellenkez nem tudat alatti szinten rez tged ellenllhatatlanul vonznak s fokozott izgatottsg bred fel benne irntad.
A FEROMONRL BVEBBEN
A feromon a grg pheran-tvitel s a horman-izgatni szavakbl ered.
A feromonok a termszetben megtallhat kmiai vegyletek, melyek egyarnt jelen vannak a rovarokban, az llatokban, s az emberekben is.
A feromon, szexulis illatanyag, anlkl ejt szerelembe minket, hogy brmit is szrevennnk. A szmunkra vonz szemly kzelben agyunk jelez: „Stop, az Igazi!”. Ezutn a szerelem mly vermben talljuk magunkat, ahonnan akr vekig sem mszunk ki. Nem is nagyon akarunk szabadulni ebbl az „des csapdbl”, hiszen mindenhol j, de legjobb kedvesnk kzelben.
Imdod kedvesed szemt, mosolyt, de legelsnek brnek illatba szeretsz bele.
Ha agyadnak „zlik” kiszemelted feromonja, zld jelzst ad a gyngd rzelmeknek.
Ha szexulis illatanyaga alapjn illik hozzd a szemreval illet, a tbbi mr csak rajtatok mlik.
Szerte az lvilgban fontos szerepk van, mint a kommunikci legels formi. Segtik az llatokat a terletk megjellsben, a trsak felismersben s a nemi rdekldst is jelzik.
Bizonyos emberek a termszetes feromonjaiknak ksznheten mindig a figyelem kzppontjban llnak, mg akkor is ha nem jkpek vagy gynyrek.
Kutatk felfedeztk, hogy a feromonok fontos szerepet jtszanak az embereknl is. A feromonok irnytjk a nemi viselkedsnk, s a tesznek vonzv msok szmra. Az els ilyen felismert feromon az Androstenone volt, ami a frfiak akaratn kvl kivlasztja s vonzza a nket.
Az llatvilgban
a msik nem egyedei ltal termelt feromon segtsgvel tallnak prt akr tbb kilomteres tvolsgbl a lepkk s ms replo rovarok.
Feromon segtsgvel tartja egytt a kirajz dolgozkat a mhek fiatal kirlynoje, feromon hatsra vlasztjk el kicsinyeiket a patknyok, feromon dnti el, hogy melyik trst vlasztja prjul a hrcsg, feromon jelzi az elefntoknak a dominancia-sorrendet.
A feromonok nagyon elterjedtek az llatvilgban, nagyon sok llatfajra sikerlt mr bebizonytani, hogy feromonok befolysoljk a viselkedsket.
Eddig azonban az ember kivtel volt, emberi feromon ltezsre s hatsra mindeddig nem volt tudomnyos bizonytk. Szaglsunk tl gyenge ahhoz, hogy a feromonokat illatknt szleljk.
Hogyan mkdnek a feromonok?
Egy ideig a tudomny azt hitte, hogy az emberek elvesztettk az evolci sorn a feromonok tudatos felismersnek a kpessgt. Azonban kutatk felfedeztk, hogy ez a kpessge az emberben mg mindig ltezik.
A Coloradoi s Utahi Egyetem tudsai felfedeztk a feromonok szlelsrt felels szervet az orrban, ami a VNO (Vomeronasal Organ). A VNO szerepe az orrban a feromonok pontos rzkelse. Ezt a felfedezsket tudomnyos ksrletekkel is bizonytottk.
Az orr bels rszbe klnbz mszereket helyeztek. Ezek a berendezsek mrtk a sejtek tevkenysgt.
A mrsekkel megllaptottk, hogy a sejtek reaglnak a feromonokat tartalmaz levegre. Ezekkel a ksrletekkel frfi feromonokkal elidztek tudatalatti nemi ingereket nkben.
A feromonok tudatosan nem rzkelhetk az emberi orr szmra, mivel illatuk nincs.
Hogy mgis mirt vonzottk a ksrletek sorn a nket a frfi feromonok?
Mert a feromonok a VNO segtsgvel az orron t stimulljk a hypotalamuszt, vonzdst, nemi vgyat, testi s lelki vonzalmat okozva.
A feromonok lthatatlanok, szre nem vehetk, s mgis a tudatunkon kvl befolysoljk a prkapcsolatainkat.
Vonzdst, ellenszenvet, vgyat, izgalmat, nyugalmat vltanak ki, s ezzel befolysoljk mindennapjainkat.
A testnk ltal termelt feromonok a legtbb embernl nem elegendek a megfelel biolgiai reakci kivltshoz.
Ha szeretnnk nvelni szexulis kisugrzsunkat, kls forrsbl kell ptolnunk a feromonokat, melyhez idelis az FM parfmkben oldott feromon. |
|